Delicious Food

Málnás-körtés-almás crumble

Megkóstolni és beleszeretni egy pillanat (vagyis inkább egy falat) műve volt.
Próbáltam már sokféle crumble-t, mindenféle gyümölccsel, különböző alapanyagokból készített morzsával a tetejükön, eddig ez a kombináció volt a csúcs.
DSCF9990
Hozzávalók:
-150 g málna (fagyasztott vagy friss)
-4 db kisebb körte
-3 db közepes alma
A morzsához:
-200 g liszt
-100 g darált mandula
-150 g vaj
-125 g cukor (én demerara cukrot használtam)
A tetejére:
a maréknyi mandulaforgács

A körtét és az almát meghámozzuk, és vastag szeletekre vágjuk, és a málnával együtt egy -nem túl mély- hőálló tálba rendezzük. Megszórjuk 3 evőkanálnyi cukorral (a morzsához szükséges 125 gramból veszünk el 3 evőkanállal), és ha friss málnát használunk, akkor meglocsoljuk 5 evőkanálnyi vízzel.
A morzsához összekeverjük a lisztet a darált mandulával, majd az ujjainkkal belemorzsoljuk a vajat. Amikor morzsává áll össze, akkor keverjük el benne a cukor maradékát, és a cukros morzsát a gyümölcsökre borítjuk. Megszórjuk a mandulaforgáccsal, majd 190 °C-ra előmelegített sütőben 50-60 percig sütjük. Vaníliaszósszal vagy tejszínhabbal tálaljuk, de önmagában is nagyon fincsi! Hidegen és melegen egyaránt fogyasztható.

Sonkás-csirkés pite

Ha pitéről van szó, olyan vagyok, mint Gombóc Artúr a csokival: szeretem a sós pitét, az édes pitét, az almás pitét, a húsos pitét, a túrós pitét, a gombás pitét, és a sor még hosszasan folytatható….
Ez a sonkás-csirkés pite nagyon jó az előző napról megmaradt főtt hús és húsleves alaplé újrahasznosítására. Igazi őszi-téli ebéd, laktató, gyomrot (és szívet) melengető.
DSCF0030 DSCF0032

Hozzávalók:
35 dkg leveles tészta
1 evőkanál olaj
1 kisebb hagyma
15 dkg gomba (felezve vagy negyedekre vágva)
35 dkg főtt csirkemell (felkockázva)
15 dkg füstölt-főtt sonka  (felkozkázva)
3 dl húsleves alaplé (kockából is elkészíthető)
2 evőkanál keményítő
1 evőkanál dijoni mustár
3 evőkanál tejföl
1 tojás
Az olajon a gombát az apróra darabolt hagymával megpároljuk, ráöntjük a húslevest. A tejfölt összekeverjük a mustárral, belekeverjük a keményítőt, ezzel sűrítjük be a húslevest. A tűzről levéve belekeverjük a csirkét és a sonkát.
Kivajazott piteformát kibélelünk a kinyújtott leveles tésztával, belehalmozzuk a tölteléket, és a tetejét beborítjuk a megmaradt leveles tésztával (a széleket bevizezve, összeragasztjuk a tészta oldalát a tetejével). A tésztafedőt megkenjük a felvert tojással. 200 °C-on (légkeveréses sütőben 180 °C-on) 20-25 perc alatt aranybarnára sütjük.

Baileys-es brownie

Ki szereti a brownie-t? És ki szereti a Baileys-t? És ki akarja kipróbálni, hogy milyen a kettő kombinációja?
DSCF0044

Röviden: finom. Nem túl édes, nagyon csokiízű, kellemes Baileys-aromával.

Kell hozzá:
14,5 dkg liszt
6 dkg kakaópor
1 teáskanál sütőpor
nagy csipet só
25 dkg cukor
12,5 dkg vaj
2 tojás
1,2 dl Baileys
A száraz hozzávalókat elkeverjük. A vajat habosra keverjük a cukorral, belekeverjük a tojásokat és a Baileys-t. Végül alaposan elkeverjük benne a lisztes keveréket. Sütőpapírral bélelt tepsiben, 175 °C-on, 30-35 percig sütjük. Azután igyekszünk nem befalni az egészet még melegen….

Eperlekváros kókusz-makaron

Belül lágy, kívül ropogós finomság, kókuszrajongóknak kötelező! És ami igazán ellenállhatatlanná varázsolja, az az alján lévő roppanós étcsoki-réteg.

DSCF0008

Hozzávalók:
150 g kókuszreszelék
150 g sűrített tej (cukrozott)
1 nagyobb tojásfehérje
1 teáskanál vanília esszencia
kb 15 kiskanál eperlekvár
150 g étcsoki

A sűrített tejet és a kókuszt összekeverjük, beletesszük a vanília esszenciát, majd beleforgatjuk a habbá vert tojásfehérjét. Sütőpapírral bélelt tepsire 15 egyenlő -kerek- kupacba osztjuk a tésztát, és minden kupac tetejére az ujjunkkal mélyedést készítünk. Minden mélyedésbe teszünk eperlekvárt, majd előmelegített sütőben (150 °C illetve légkeveréses sütőben 130 °C-on) 15-20 percig sütjük (illetve addig, míg aranybarnává pirul, nekem légkeveréses sütőben 18 percre volt szükség).
A tepsiben hagyjuk pár percig hűlni, majd rácsra téve teljesen lehűtjük. Ekkor az alját olvasztott csokiba mártjuk. Én temperáltam a csokit a mártogatás előtt, mert úgy lesz igazán roppanós (és szép) a csoki a sütin.

 

“Maltesers” csokihab

Gyors, mutatós, nagyon csokis, nagyon habos és isteni finom.

DSCF9982

Három probléma van vele:
1. Evés közben szinte hallani, ahogy nő az ember feneke tőle.
2. A Maltesers elég drága, viszont a jó hír az, hogy bármilyen csokibevonatos bogyóval/golyóval helyettesíthető.
3. Az állag miatt szerencsés, ha magas zsírtartalmú tejszínből csináljuk, de a 30 %-nál magasabb zsírtartalmú tejszín ritka, mint a fehér holló. Sebaj, ez is orvosolható habfixálóval. Vagy növényi alapú tejszínhabbal, bár akkor az íze nem az igazi.

A recept egyszerű:
3 dl habtejszín
80 g fehér csoki
80 g étcsoki
80 g tejcsoki
Maltesers (kb 30 db)

A recepthez jön még pluszban a habfixáló, ha nem elég zsíros a tejszínünk. És mindenképpen cukormentes tejszínnel dolgozzunk, mert a csoki így is nagyon édessé teszi a habot, nem akarunk (ugye?) cukorsokkot kapni az első falatnál.

Első lépésként a tejszínt habbá verjük, majd három részre osztjuk. A csokikat külön-külön megolvasztjuk. Ha kihűltek, hozzákeverjük őket a három adagba bontott habhoz. (Az egyik adag habba megy az olvadt fehér csoki, a másikba a tej, a harmadikba az ét, így lesz 3 különböző színű habunk: egy sötétbarna, egy világosbarna és egy fehér.)
Poharakba vagy fagyikehelybe (én 6 fagyis poharat használtam) rétegezzük szín szerint a habokat: alulra a sötét-, rá a világosbarna, legfelülre pedig a fehér hab kerül. A tetejét pedig megszórjuk Maltesers-szel (vagy bármilyen csokis finomsággal). Egy órára hűtőbe tesszük, és után fogyasztható is. (Illetve nyilván rögtön elkészítés után befalhatjuk, de nem árt neki egy kis hűtés…)

Húsos pirog

Ami nem is igazi pirog, de én annak hívom. Nem lengyel pirog, mert messze nem derelye-szerűség. Nem is orosz pirog, mert nem kelt tészta (ez a recept nem játszik élesztővel, szóval azok számára is kiváló, akik rettegnek a kelt tészta elkészítésétől.) Szóval akár pirog, akár nem, finom és érdemes kipróbálni 🙂

DSCF0002

Ráadásul nem igényel semmi extra vagy nehezen fellelhető hozzávalót, ami ismét egy komoly előnyt jelent.
A tészta hozzávalói:
-25 dkg liszt
-17 dkg vaj
-5 evőkanál tejföl
-1 tojás
-só
Az összes hozzávalót összegyúrjuk, majd folpackba csomagolva a hűtőbe tesszük kb 1 órára, hogy jól áthűljön. Közben elkészítjük a tölteléket.

A töltelékhez szükségünk lesz:
-50 dkg darált húsra (én általában disznóhúsból készítem, de pulykahúsból is finom)
-1 apróra kockázott vöröshagymára
-10 dkg reszelt sajtra
-1 tojásra
-3 evőkanál tejre
-sóra, borsra, petrezselyemre

A darált húst kevés olajon megpirítjuk, sóval, borssal ízesítjük. Ha elkészült, picit lehűtjük, majd összedolgozzuk a sajttal, a hagymával, a petrezselyemmel, a tojással és a tejjel.

Lisztezett deszkán a tésztából két téglalapot nyújtunk (kb 35-40 x 20 cm-t). Az egyik lapot kimargarinozott tepsibe tesszük, és ráhalmozzuk a tölteléket a tésztalap közepére. (Mindenképpen a tepsiben legyen a tészta, amikor rátesszük a tölteléket, mert ha előbb töltünk, aztán akarjuk átrakni tepsire, az súlyos katasztrófát fog eredményezni. Kipróbáltam. Nem volt szép.) A szabadon hagyott tésztaszéleket vízzel megkenjük. A másik tésztalapot ráborítjuk a töltelékre, a széleket villával lenyomkodjuk ( a víz szépen összeragasztja a két tésztalapot, és nem fog sütés közben szétnyílogatni nekünk). A tészta tetejét villával megszurkáljuk, és 3 evőkanál tejjel elkevert 1 tojássárgájával megkenjük. Előmelegített sütőben 200 fokon, kb 40-45 percig sütjük.

Az elkészült húsos tészta önmagában is nagyon fincsi, de köretmániások (pl apósom) lehet, hogy igényelnek mellé valamit (saláta, krumplipüré, stb). Én így, egyben szoktam megsütni, és ha elkészült, akkor szeletelem, de elkészíthető több darabban is,  és akkor kisebb péksütemények formájában könnyebben szállítható (piknikre, kirándulásra, bárhova).

 

Bevásárlólista – Húsos pirog
 finomliszt – 25 dkg
 vaj – 17 dkg
 tejföl – 5 ek
 tojás – 3 db
 tej – 6 ek
 darált hús – 50 dkg
 sajt – 10 dkg
 vöröshagyma – 1 db
 só, bors, petrezselyem

Ez is egy újabb kajablog

Úton- útfélen bukkannak fel különböző főzős-sütős blogok. Ez is egy lesz közülük.

Szeretek főzni, szeretek sütni, szeretek új ötletek után kutakodni, szeretek régi, jól bevált recepteket felhasználni. És aztán -mindenek felett- szeretek eldicsekedni vele mindenkinek, hogy milyen jól sikerült a kaja, amit összedobtam. Akkor is, ha az csak egy tökfőzelék, de akkor is, ha egy fejedelmi menü.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!